Zaczęłam się zastanawiać nad tytułem tego wpisu i utknęłam. Co dopisać by tytuł oddał mój zachwyt tym miejscem? Stwierdziłam, że nic … żaden przymiotnik i tak nie wyrazi tego co przeżywałam patrząc na piękno i surowość tej ziemi.

Ale…. będąc jeszcze na wyspie napisałam: są miejsca bajkowe, wspaniałe, niezapomniane, są też piękne, zapierające dech w piersiach, magiczne i te wszystkie ohydne, o których nie warto wspominać … a ta niewielka jemeńska wyspa położona między Morzem Arabskim i Oceanem Indyjskim rzuca na kolana. Endemiczna przyroda, prostota i uśmiech mieszkańców, krajobrazy zmieniające się jak w kalejdoskopie, natura, która zaskakuje, zachwyca, powoduje, że trudno się nie wzruszyć…

Sokotra w pełni zasłużyła na miano „wyspy nie z tej ziemi”, a jej oddalenie o 250 km od najbliższego lądu (Somalii) przysłużyło się rozwojowi endemicznego ekosystemu, który łączy elementy Afryki, Azji i Europy w zaskakujący sposób.

Plaże, laguny, wydmy, kaniony, góry, jaskinie, zatoki i unikalny drzewostan to ogromne atuty wyspy. Pokusa, by aparatu nie wypuszczać z rąk jest ogromna, gdzie nie spojrzysz krajobraz jest bajkowy.

TROCHĘ HISTORII

Socotra należy do Jemenu, który jak wiemy, już długie lata jest w stanie wojny.
Wojna domowa w Jemenie wybuchła na skutek wielu różnych czynników, głównie o charakterze religijnym i plemiennym. Współczesna Republika Jemenu powstała w 1990 roku w wyniku zjednoczenia Jemeńskiej Republiki Arabskiej – północ oraz Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu (LDR) – południe. Obie części są podzielone pod względem religijnym. Większość mieszkańców północy jest zajdytami (wyznanie szyickie), a południa sunnitami. Ponadto na podział wyznaniowy nakłada się zróżnicowanie plemienne. W zasadzie od samego początku Republika Jemenu miała pod górkę i ciągle wybuchały mniejsze, czy większe konflikty, aż w końcu w 2015 roku zaczęła się regularna wojna. Południe wspomagane jest przez m.in Arabię Saudyjską i Emiraty Arabskie, północ, a dokładnie ruch Huti, przez Iran.
Obecnie analitycy polityczni twierdzą, że szybciej czy później dojdzie do rozłamu w Jemenie i podziału kraju na część południową i północą. Tylko to może zatrzymać tą wyczerpującą ludność cywilną wojnę. Chiny, które świat Arabski uznaje za dość neutralne, przejęły rolę negocjatora pomiędzy Arabią Saudyjską i Iranem. Na razie uzyskano pokój na granicy Jemenu z Arabią Saudyjską. Reszta kraju, szczególnie w północnej części pogrążona jest w chaosie i głodzie.

A Socotra?
W 2013 roku Socotra uzyskała pewną niezależność od zmieniających się rządów w kontynentalnym Jemenie i stała się gubernią z własną tożsamością administracyjną i własnym gubernatorem.
W pierwszej połowie 2018 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie przejęły kontrolę nad Sokotrą, poprzez umocowanie u władzy lojalnych ugrupowań silnie zależnych od ZEA. W przeszłości Zjednoczone Emiraty Arabskie poczyniły szereg inwestycji infrastrukturalnych na wyspie, m.in. wspierając budowę lotniska i szpitali. Nie można zapominać, że Sokotra ma znaczenie strategiczne ze względu na morskie szlaki handlowe przebiegające w jej pobliżu.

Czy na wyspie jest bezpiecznie? Tak, jest bezpiecznie. Sami Sokotrianie mówią, że nie rozumieją tej wojny prowadzonej przez obce mocarstwa na terenie ich kraju. Przejmują się tym, że coraz zwiększa liczba Jemeńczyków ucieka z lądu na ich wyspę i na wyspie szuka miejsca dla siebie i … s/pokoju.

DLACZEGO SOKOTRA JEST WYJĄTKOWA?

Unikalność Sokotry wynika z kilku faktów. Po pierwsze nie jest wyspą wulkaniczną, a kawałkiem lądu, mikrokontynentem, który oddzielił się miliony lat temu od Afryki. Geografowie zaliczają Sokotrę właśnie do Afryki.
Mini archipelag składa się z czterech wysp i dwóch skalistych wysepek. Patrząc na mapę archipelag Sokotry wydaje się być naturalnym przedłużeniem Rogu Afryki.
Na wysepki można z Sokotry dostać się w zasadzie tylko łodzią, a podróż trwa ok. 8-12 godzin!
Lokalni mówią, że jedna z nich jest dla ptaków, nie dla ludzi, na drugiej mieszka ok 100 os, na kolejnej ok 50 os, a na ostatniej tylko szczury 🙂
W czasie monsunów wysepki są zupełnie ocięte od Sokotry i jej mieszkańcy zdani są tylko na siebie.

Ku mojemu sporemu zaskoczeniu Socotra jest wyspą bardzo górzystą, a jej najwyższe szczyty mają fantazyjne kształty. Na północy i południu skały widoczne z wybrzeża wynoszą 400–500 m n.p.m. i ma się wrażenie, że zatrzymują przewalające się nad wyspą chmury.
Góry Hadżhir zajmują wschodnią część Sokotry, a ich najwyższy szczyt Jebel Meshenig ma około 1503 m n.p.m.
To co trzeba docenić to zróżnicowanie ukształtowania terenu, które powoduje, że nudy nie ma ani przez chwilę. Znajdziemy na wsypie płaskowyże, suche doliny wadi, kaniony czy równiny otaczające wyspę od wybrzeża. Znajdują się tu także wielkie krasowe jaskinie i groty, laguny i piaszczyste wydmy schodzące do Oceanu Indyjskiego oraz przepiękne, biało-piaszczyste plaże. Przypomnę, że wyspa ma zaledwie 100 km długości i prawie 40 km szerokości.

Najważniejsza jednak jest, już wcześniej wspominana, różnorodność biologiczna wyspy, z bogatą i unikalną na świecie florą i fauną. Niezwykła liczba gatunków roślin, zwierząt (niewielu lądowych i licznych morskich) występujących tylko tutaj, sprawiła, że UNESCO wpisało w 2008 roku Sokotrę na listę Światowego Dziedzictwa.
Już kilka razy gdzieś przeczytałam, że o Sokotrze mówi się „Galapagos Oceanu Indyjskiego” i jest to naprawdę trafne porównanie.

P.S. Choć właśnie kolega sarkastycznie zasugerował, że oprócz określenia Socotra Galapagos Oceanu Indyjskiego, popularne jest też inne Hadibu to Proszowice Morza Arabskiego – więc … już sama nie wiem ?

JAKIE ZWIERZĘTA I ROŚLINY MOŻNA SPOTKAĆ NA SOCOTRZE?

37% z 825 gatunków roślin Socotry, 90% gatunków gadów i 95% gatunków ślimaków lądowych nie występuje nigdzie indziej na świecie.
Miłośnicy ptaków znajdą tu ogromną liczbę ptaków lądowych i morskich (192 gatunki ptaków, z których 44 rozmnażają się na wyspach, a 85 to regularnie migranci), w tym szereg zagrożonych gatunków.
Życie morskie Sokotry jest również bardzo zróżnicowane, z 253 gatunkami koralowców rafowych, 730 gatunkami ryb przybrzeżnych i 300 gatunkami krabów, langust, homarów i krewetek.

Smocze drzewo
Symbol Sokotry, drzewo o wyjątkowo oryginalnym wyglądzie zielonego „parasola”, dracena cinnabari. Owoce to małe, mięsiste jagody zawierające od 1 do 4 nasion. W miarę rozwoju zmieniają kolor z jasno zielonego na czarny, a gdy dojrzeją, stają się pomarańczowe. Podobnie jak palmy, smocze drzewo wyrasta z wierzchołka łodygi, z długimi, sztywnymi liśćmi ułożonymi w gęste rozety na końcu. Po osiągnięciu dojrzałości rozgałęzia się, tworząc koronę w kształcie parasola z liśćmi o długości do 60 cm i szerokości 3 cm. Pień i gałęzie smoczej krwi są grube i mocne, a każda z gałęzi wielokrotnie dzieli się na dwie sekcje.
Smocza krew, czerwona żywica pozyskiwana z owoców kilku palm z rodzaju Daemonorops (nie tylko smoczego drzewa) używana była do leczenia ran, oparzeń czy ukąszeń. Okazała się też przydatnym barwnikiem dla lutników i jest przez nich stosowana do dziś. Smocza krew wykorzystywana jest też w kosmetyce, gdyż wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, stymuluje produkcję kolagenu, redukuje blizny. Kosmetyki ze smoczą krwią dedykowane są osobom z cerą dojrzałą, której brakuje jędrności i odpowiedniego poziomu nawilżenia. Lokalne kobiety używają jej jako pudru na twarz chroniącego skórę przed słońcem. Podobnie jak kobiety w Birmie czy Malgasze na Madagaskarze malują sobie kółeczka na policzkach lub smarują całą buzię.

UWAGA! drzewa, które widzieliśmy na płaskowyżu Homhil czy wokół kanionu Dirhur mają ok 300-500 lat. Co smuci to fakt, że na wyspie nigdzie nie ma małych smoczych drzew!!!!
…. A dlaczego? …… Przez kozy!
Tak, niestety kozy okazały się ich naturalnym wrogiem. Uwielbiają małe drzewka smocze i skutecznie je zjadają. Sokotrianie mierzą się teraz z tym problemem i starają się stworzyć „młodniki”, które odgrodzą malutkie smocze drzewka od ich wroga. Z tego co obserwowaliśmy udaje im się połowicznie, gdyż sprytne kozule naprawdę wszędzie potrafią się wcisnąć i każdy płotek przeskoczyć. Niestety nawet 20 letnie smocze drzewo wygląda jak mały krzaczek i kilku stuleci wymaga wykształcenie pnia oraz parasolowatego kształtu, ponad 100 lat trwa by drzewko dało nasiona. Wiele z obecnych drzew smoczych jest już bardzo stara i ich życie zagrożone jest i starością i … cyklonami.
Dobrze, ze pierwszy krok jest zrobiony, problem zauważony, teraz jednak potrzebne jest skuteczne działanie. HELP!

Drzewo butelkowe
To wiecznie zielony soczysty krzew liściasty (który może również tracić liście zimą). Osiąga wysokość nawet do 3 m i jest trujący! Pochodzi z regionów Sahelu, na południe od Sahary (od Mauretanii i Senegalu po Sudan) oraz tropikalnych i subtropikalnych: wschodniej i południowej Afryki i Arabii. Popularne nazwy to gwiazda Sabi, kudu, sztuczna azalia, lilia impala i róża pustyni.

Inne ciekawe gatunki roślin to: cenne drzewa Frankincense – czyli kadzidłowce, których aromatyczną żywicę sprzedają dzieciaki, drzewa ogórkowe, nieco inne od butelkowych, bo mniej pękate i mające gęste, zwichrzone liście, figi, aloesy sokotryjskie, troszkę bananowców i liczne plamy daktylowe.

Większość rodzimych gatunków zwierząt: ptaki, gady, owady to gatunki endemiczne.

Był też z nami taki Brat Pitt, który chciał być na każdym ujęciu ?‍?

link co dalszego ciągu opowieści o Socotrze: